Roll of Honour

All the winners

YEARHORSEJOCKEYTRAINER
2016The ConglomerateP.StrydomJ.Ramsden
2015Power KingS.RandolphD.Kannemeyer
2014LegislateR.FourieJ Snaith
2013Heavy MetalS.KhumaloS Tarry
2012PomodoroP.StrydomS Tarry
2011IguguA. DelpechM de Kock
2010Bold SilvanoA. DelpechM de Kock
2009Big City LifeG. CheyneG.Kotzen
2008Pocket Power/Dancers DaughterB.Fayd'Herbe/K. SheaM.Bass/J. Snaith
2007Hunting TowerA.MarcusC. Laird
2006EyeofthetigerG.SchlechterD.Kannemeyer
2005DunfordA.MarcusM.Bass
2004Greys InnA. DelpechM de Kock
2003DynastyR FraddD Kannemeyer
2002Ipi TombeK SheaM de Kock
2001TrademarkP StrydomM Bass
2000El PichaA MarcusGV Woodruff
1999El PichaR HillGV Woodruff
1998Classic FlagA DelpechDE Ferraris
1997Super QualityM RobertsDE Ferraris
1996London NewsP StrydomAG Laird
1995TealJ GeroudisPB Shaw
1994Space WalkR FraddMH Maingard
1993Dancing DuelA MarcusAT Millard
1992Spanish GalliardR ShamDR Drier
1991Flaming RockK NiesiusRC Snaith
1990IlustradorF CoetzeeTM Millard
1989Right Prerogative M Sutherland TM Millard
1988Royal ChaliceF CoetzeeTM Millard
1987Bush TelegraphG PullerB Abercrombie
1986OccultB LeisherTM Millard
1985GondolierW HarveyMP Antelme
1984Devon AirF CoetzeeTM Millard
1983Tecla BluffM SutherlandTM Millard
1982Jamaican RumbaP WynneG Thompson
1981Big Charles J Anderson LF Naude
1980Beau Art F Macaskill J Nicholson
1979Over The Air G Puller P Kannemeyer
1978PoliticianB HaydenSC Laird
1977Lightning ShotD MustardD Rich
1976Jamaican MusicB AbercrombieR Rixon
1975Principal BoyR ThompsonJ Breval
1974RibovilleM SchoemanG Azzie
1973YataghanB HaydenSC Laird
1972In Full FlightR RhodesD Payne
1971MazarinB HaydenSC Laird
1970Court DayC MareeR Knight
1969Naval EscortA ReidF Rickaby
1968ChimboraaD PayneB Cherry
1967Sea Cottage/JollifyR Sivewright/J GortonSC Laird/F Rickaby
1966Java HeadH CawcuttSC Laird
1965King WillowJ BaileyJ Breval
1964NumeralR RhodesG Azzie
1963Colorado KingR SivewrightSC Laird
1962DizaA RobertsJ Gorton
1961KerasonG WalkerS Laird
1960Left WingP CayeuxS Garrett
1959Tiger FishB LittleT Furness
1958ExciseH CawcuttW Cawcutt
1957MigraineH PassmoreF Chappell
1956Spey BridgeC BuckhamH Amos
1955Preto's CrownH WrightG Azzie
1954C'est Si BonJ ByrnesD Labistour
1953Flash OnJ WestwaterW Hucknell
1952MowgliB LewisG Ellis
1951Gay JaneV McMurtryD Labistour
1950Milesia PrideB LewisJ Morrison
1949Milesia PrideH WrightJ Morrison
1948MonasterevanC BuckhamE Shaw
1947BrookhillH WrightT Potgeiter
1946St PaulsG FosterD Talbert
1945St SeiriolJ ButlerC Longhurst
1944MonteithH BerryC Clutterbuck
1943Piccadilly JimH FeldmanC Wade
1942Silver PhantomH WrightE Shaw
1941Sandri llS AmosS Garrett
1940KiplingA GortonA Cruickshank
1939Silver SpearH FeldmanL Howe
1938Extinguisher llC BarendsW Krog
1937BallyjamesduffG MastersonJ Azzie
1936Pietersfield llL FernandesE Shaw
1935EccentricG AskewA Rowe
1934Sun TorA RuggJ Angles
1933LegacyE LariviereP Henwood
1932FindhornS JohnsonE Ryan
1931AgrippaR de ValleW Pickering
1930Full DressH AmosS Garrett
1929GiftedG LariviereW Jackson
1928Glen AlbynA HerschellG Weale
1927HusseinG GortonC Wade
1926MoosmeE JacobieW Knapp
1925Bird of PreyI StrydomW Randall
1924OrielJ LieveauxE Ryan
1923EunomeaJ OttoJ Russell
1922ColletF McGrathJ Gard
1921LongstopL FernadesG Weale
1920PamphletS GarrettJ Russell
1919GoldwingS GarrettJ Russell
1918PamphletC BowlesJ Russell
1917FanousW CrewP Liddle
1916MarginW ClementsA Townsend
1915WinnipegR ForsythH de Mestre
1914RhanleighR DineW Randall
1913Caged BirdW CrewF Murray
1912LombardI StrydomF Murray
1911NoblemanA LairdF Murray
1910Sir CaulinE HardyF Murray
1909King's FavouriteC ClarkH de Mestre
1908CorriecrianW PickeringF Wase
1907CorriecrianC YarnleeF Wade
1906Bonnie DundeeW PickeringW Pickering
1905Chere AmieJ McLauchlanR Wooton
1904NymageeW ClementsW Meredith
1903PeerlessJ WhiteJ White
1902ChaosG BowkerW Henwood
1901ApolloC MacDonaldH Croon
1900Verdant GreenC MacDonaldH Croon
1899TalmaJ BoardmanH Taylor
1898CampanajoG TongeR Scott
1897CampanajoR ScottE Murray

Comments are closed